2018 Orkney Matchplay Championship
After the two qualifying rounds the line-up, seedings and
results for the knock-out stages are as follows:
Gross
1st Round |
Qtr Finals |
Semi Finals |
Final (36
holes) |
1. S Rendall (8&7) |
|
|
|
5.30pm |
1. S Rendall |
|
|
16. D A Slater |
|
|
|
|
6.00pm |
8. B R Corsie |
|
8. B R Corsie (2&1) |
|
|
|
6.00pm |
8. B R Corsie (20th) |
|
|
9. R Gatt |
|
|
|
|
|
|
4. P McKinlay (8&7) |
4. P McKinlay (5&4) |
|
|
|
6.10pm |
4. P McKinlay (4&3) |
|
|
13. J Russell |
|
|
|
|
5.40pm |
4. P McKinlay (5&4) |
|
5. A Bonner (2up) |
|
|
|
5.50pm |
5. A Bonner |
|
|
12. A W Sutherland |
|
|
|
|
|
|
4. P McKinlay |
2.D Harvey |
|
|
|
5.40pm |
15. P Kemp |
|
|
15. P Kemp (4&3) |
|
|
|
|
5.20pm |
10. G Rendall (19th) |
|
7. S M Fotheringhame |
|
|
|
5.10pm |
10. G Rendall (1up) |
|
|
10. G Rendall(4&3) |
|
|
|
|
|
|
10. G Rendall |
3. K Sinclair(3&2) |
|
|
|
5.00pm |
3. K Sinclair (19th) |
|
|
14. S W Stanger |
|
|
|
|
5.50pm |
3. K Sinclair |
|
6. E Rendall |
|
|
|
5.20pm |
11. A Woodward |
|
|
11. A Woodward(3&2) |
|
|
|
Monday
- OGC |
Wednesday
- OGC |
Friday
- OGC |
Saturday
- OGC |
Nett
1st Round |
Qtr Finals |
Semi Finals |
Final (36
holes) |
1. S Sutherland (8&6) |
|
|
|
|
1. S Sutherland (3&1) |
|
|
16. S Barnett |
|
|
|
|
6.10pm |
1. S Sutherland (2&1) |
|
8. E Harcus |
|
|
|
|
9. C Harcus |
|
|
9. C Harcus (4&2) |
|
|
|
|
|
|
1. S Sutherland (8&7) |
4. H Clyde (3&2) |
|
|
|
|
4. H Clyde |
|
|
13. S Moar |
|
|
|
|
5.30pm |
5. D Nicolson |
|
5. D Nicolson (2up) |
|
|
|
|
5. D Nicolson (3&1) |
|
|
12.S Tait |
|
|
|
|
|
|
1. S Sutherland |
2. J Drever (W/O) |
|
|
|
|
2. J Drever |
|
|
15. C Drever |
|
|
|
|
5.10pm |
7. R Paterson |
|
7. R Paterson (19th) |
|
|
|
|
7. R Paterson (4&3) |
|
|
10. A Seator |
|
|
|
|
|
|
11. C George |
3. C Burton |
|
|
|
|
14. B Clouston |
|
|
14. B Clouston (3&2) |
|
|
|
|
5.00pm |
11. C George (2&1) |
|
6. J Brown |
|
|
|
|
11. C George (1up) |
|
|
11. C George (19th) |
|
|
|
Monday
- SGC |
Wednesday
- OGC |
Friday
- OGC |
Saturday
- OGC |
|